Projektas „50s in Europe Kaleidoscope”: atraskite 6-ąjį dešimtmetį fotografijose

„50s in Europe Kaleidoscope” (liet. „6-ojo dešimtmečio Europos kaleidoskopas”) – Europos Sąjungos remiamas projektas, jungiantis senas fotografijas ir naujas technologijas, siekiant atskleisti Europos Sąjungai pradžią davusį 6-ąjį dešimtmetį.

Projektą 2018–2020 m. įgyvendina Katalikiškasis Leveno universitetas (Belgija) kartu su Tarptautiniu fotografijos paveldo konsorciumu „Photoconsortium”, įvairiais technologiniais partneriais, universitetais ir turinio tiekėjais.

Projekto tema – „Europa 6-ajame dešimtmetyje”, kai pasibaigus karui Vakarų ir Rytų Europos piliečiai atkūrė savo gyvenimus. Projektas siekia interaktyviai ir patraukliai pateikti laikmečio kasdienybę Europos Sąjungos atsiradimo kontekste.

6-ąjį dešimtmetį galima laikyti paklojusiu pamatus Europos Sąjungai. Nors buvo tvarkomasi su karo paliktomis traumomis, 6-ajame dešimtmetyje Europos transformacija į integruotą, taikų ir saugų žemyną buvo tik tolima svajonė. Dešimtmečio pradžioje jau buvo įsteigtos kelios komisijos (Europos ekonominio bendradarbiavimo organizacija (OEEC) ir Europos Komisija), o  1957 m. buvo pasirašyta Europos Bendrijos įkūrimo sutartis arba Romos sutartis. Tačiau Europa buvo padalinta – Šaltojo karo įtampas simbolizuoja Varšuvos pakto pasirašymas. 6-ojo dešimtmečio Europa – tai ir politinių represijų, autoritarizmo, branduolinio susinaikimo baimės, ir gerovės bei demokratijos vystymosi laikmetis.

6-asis dešimtmetis Europoje yra gausiai dokumentuojamas Europos skaitmeninėje bibliotekoje „Europeana”. Pasitelkus to meto kasdienybę užfiksavusias fotografijas, lyginama laikmečio “jausena” skirtingose Europos šalyse. Projekto metu sukurtos virtualios parodos kviečia lankytojus įvairioms interpretacijoms.

„50s in Europe Kaleidoscope” projekto tikslas – sukurti įrankius, kurių pagalba „Europeanos” turinio naudotojai galėtų prisidėti prie virtualių parodų kuravimo ir turinio kūrimo, jungti savo asmenines istorijas ir fotografijas. Šiuo tikslu diegiama vizualinio panašumo paieška, papildytos realybės paslaugos ir kiti įrankiai, leidžiantys naudotojams papildyti „Europeanos” turinį. Projekto įgyvendinimo metu taip pat siekiama sukurti edukacinį portalą ir atvirus internetinius kursus MOOC („Massive Open Online Course”). Skaitmeninio paveldo naudojimui sukurti įrankiai bus pritaikyti ir kituose „Europeanos” projektuose.

 

Daugiau apie projektą: https://www.photoconsortium.net/50s-in-europe-kaleidoscope/

 

Informaciją parengė Bartė Kuolytė

Atnaujinta: 2019-11-19