„Petrauskas the RemARkable“: Kauno miesto muziejus lankytojams siūlo naują mobilią programėlę su papildytosios realybės funkcija
2019 m. Kauno miesto muziejus kartu su partneriais – Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetu ir VšĮ „Akademinė leidyba“ – įgyvendino projektą „Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų skyriaus ekspozicijų išplėtimas papildytosios realybės technologija” (vadovas dr. Arūnas Puškorius), kurį iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba. Projektui įgyvendinti skirta 11 000 Eur. Bendra projekto vertė – 12 785,60 Eur.
Muziejaus M. ir K. Petrauskų skyrius turi kone didžiausią muzikinį potencialą Lietuvoje: muziejaus rinkinys yra orientuotas į Lietuvos profesionalios muzikos kūrėjų paveldo kaupimą ir sklaidą. Čia sukaupta virš 37 tūkst. eksponatų – gaidų, rankraščių, fotografijų, dokumentų, įvairių garso įrašų, o įrengtos ekspozicijos – memorialinis Kipro Petrausko butas ir moderni ekspozicija „Valstybės teatras. Tautą burianti muzika” – atskleidžia iškilias Lietuvos muzikinio pasaulio asmenybes ir įvykius. Tačiau didžioji dalis muziejaus skyriaus eksponatų yra unikalūs, trapūs ir saugotini ypatingomis sąlygomis, jų eksponavimo laikas konspektyvus, o turimos ekspozicinės erdvės ir eksponavimo sąlygos – ribotos. Plokščias eksponavimo būdas neretai sukelia statiškos ekspozicijos įspūdį, o lankytojas pasimeta dideliame informacijos sraute. Šiuolaikiniam žmogui labiau suvokiamas erdvinis informacijos suvokimas. Tam būtinos kitokios, inovatyvesnės ir įvairiapusiškos informacijos perteikimo formos, suteikiančios lankytojui galimybę ne perskaityti, o patirti istoriją.
Tikslinė projekto grupė – įvairaus amžiaus ir skirtingų pomėgių pavieniai muziejaus lankytojai, savarankiškai susipažįstantys su muziejaus ekspozicijomis. Skirtingai nuo edukacinių užsiėmimų ir ekskursijų dalyvių, su kuriais bendraujama betarpiškai, pavieniai muziejaus lankytojai nukenčia, neretai pasiklysdami gausiame informacijos sraute.
Įgyvendinant projektą sukurta mobilioji programėlė su papildytosios realybės funkcija užtikrina didesnę muziejaus fondų sklaidą, leidžia įveiklinti muzikinius statiškus arba plokščius eksponatus, inovatyviai ir patraukliai perteikia lankytojams Lietuvos muzikos istoriją, atskleidžia jos vystymosi kontekstą, gerokai išplečia muziejaus ekspozicijas, didina jų patrauklumą tiek turinio, tiek formos prasme.
Tikime, jog projekto metu sukurta mobilioji programėlė „Petrauskas the RemARkable“ su papildytosios realybės funkcija patenkins šiuolaikinio lankytojo lūkesčius. Papildytoji realybė – tai fizinės tikrovės ir skaitmeninio turinio derinys, veikiantis realiu laiku bei reaguojantis į vartotojo judesius išmaniuoju įrenginiu. Jos dėka lankytojai, vaikščiodami po memorialinį Kipro Petrausko butą ir ekspoziciją „Valstybės teatras. Tautą burianti muzika“, gali saugiai ištyrinėti daug įdomių unikalių, trapių ir saugotinų ypatingomis sąlygomis eksponatų, kurių eksponuoti muziejus neturi galimybės. Programėle gali naudotis neribotas lankytojų skaičius. Tereikia nukreipti Android operacinę sistemą turintį išmanųjį telefoną ar planšetę į ekspozicijos erdves ir lėtai judant ieškoti paslėpto interaktyvaus turinio: vaizdo įrašų, garsinių pasakojimų ir muzikos kūrinių ištraukų, papildomos tekstinės informacijos, GIF turinio, iliustracijų ir nuotraukų albumų. O prie išmaniojo įrenginio prijungus ausines galima tai daryti patogiai, vieni kitiems netrukdant. Išmanioji programėlė leidžia savarankiškai pasirinkti norimą sužinoti informaciją pagal savo interesų sritį. Tokiu būdu, ieškodamas interaktyviųjų taškų, lankytojas gali pats išsirinkti jį labiausiai dominantį turinį, tyrinėti tik jam aktualią informaciją.
Programėlę galima nemokamai atsisiųsti iš Google Play parduotuvės. Rekomenduojama programėle naudotis tik esant geram aplinkos apšvietimui ir tik esant pakankamai (bent 50 proc.) baterijos įkrovai.
Kauno miesto muziejaus informacija
Atnaujinta: 2020-07-14