Naujos galimybės vartotojams modernizuotame portale „E. paveldas“

Nuo vasario 14 d. visuomenei yra prieinama tik atnaujinta kultūros paveldo portalo epaveldas.lt versija. Išlaikęs paraleliai veikusių pirmtakų esminius funkcionalumus ir papildytas inovatyviomis paslaugomis, portalas suteikia vartotojams interaktyvią ir modernią erdvę, kurioje suskaitmenintas kultūros paveldas yra gyvas ir gali būti pakartotinai naudojamas. Ypač daug galimybių atsiveria LIBIS sistemoje savo tapatybę patvirtinusiems vartotojams, nes be atskiros registracijos (prisijungiant tai pačiais duomenimis) galima naudotis šiomis paslaugomis:

  • naudotis personalizuotu virtualių parodų kūrimo įrankiu, kuris leidžia kuriant parodą naudoti portale epaveldas.lt saugomą ir publikuojamą turinį. Parodą galima viešai paskelbti portale ir (arba) jos nuoroda pasidalinti su draugais;
  • klausytis muzikos iš atpažintų natų, priskirtų tam tikram kūriniui. Naudotojų patogumui galima rinktis partitūras, lėtinti ar greitinti grojimo tempą, sekti natas;
  • pagal geografines koordinates vizualiai susieti esamus ir istorinius žemėlapius su suskaitmenintais ir per epaveldas.lt pasiekiamus kultūrinio paveldo objektus. (Sukurta žemėlapių pateikimo paslauga leidžia pasirinkti norimus istorinius žemėlapius ir matyti jų sąsajas su esamu žemėlapiu, taip pat pagal pasirinktus žemėlapius žiūrėti atitinkamos geografinės vietovės ir atitinkamo laikotarpio istorines nuotraukas ar kitus skaitmeninius kultūros paveldo objektus.) Be to, yra galimybė įkelti savo turimas su atitinkamu žemėlapiu ir jame nurodytais kultūriniais objektais susijusias nuotraukas. Sukurto žemėlapio nuoroda galima pasidalinti su draugais;
  • kurti kultūros paveldo objektais iliustruotus tinklaraščius apie kultūrą, istoriją, miestus, Lietuvos žinomus žmones ar kitomis temomis. Portalo vartotojai gali pasitelkti tinklalapių kūrimo įrankį, kuris leidžia iliustracijoms naudoti portale saugomą ir publikuojamą turinį.

Siekiant užtikrinti kokybišką paiešką veikia „vieno langelio“ principu grįsta paieška visuose epaveldas.lt pateiktuose duomenyse ar metaduomenyse, todėl naudotojai gali gauti išsamią informaciją pagal tam tikrą raktinį žodį, frazę ir (ar) kitus paieškos kriterijus, ją peržiūrėti, taip pat matyti kitus atitinkamo formato, iš atitinkamos informacinės sistemos ar kitais ryšiais su pasirinktu skaitmeniniu kultūros paveldo turinio objektu susijusius objektus.

Galima naudotis ir patikslintąja paieška, įvedus informaciją į atitinkamus langelius, gaunami konkretesni ir glaustesni paieškos rezultatai. Ši paslauga palengvina moksliniams tyrimams reikalingo skaitmeninto turinio paiešką ir analizę, leidžia pagal nustatytus kriterijus atrinkti ir įvairiais pjūviais analizuoti turinį.

Be to, kiekvienas portale esantis suskaitmenintas kultūros paveldo objektas turi licencijas, kurios leidžia skelbiamu turiniu teisėtai dalintis pasirinktomis sąlygomis. Turinys pažymėtas „Creative Commons“ licencijomis ir Europos kultūros paveldo portale „Europeana“ naudojamų pareikščių žymomis. Šie įrankiai skirti reguliuoti, kokia apimtimi autorių teisių apsauga galios ženklinamam turiniui. Suskaitmeninto kultūros paveldo objektų ženklinimas licencijomis sukuria palankesnes sąlygas naudoti suskaitmenintą kultūros paveldo turinį tiek asmeniniais, tiek ir komerciniais tikslais bei išvengti portale viešinamų kultūros paveldo objektų panaudojimo be jų autorių teisių turėtojų leidimo.

Atnaujintas epaveldas.lt portalas ir toliau lieka didžiausias skaitmeninto Lietuvos kultūros paveldo masyvas. Šiuo metu portale sukaupta per 280 tūkstančių kultūros paveldo objektų. Šis skaičius nuolat didėja – naujus skaitmenintus dokumentus, garso ir vaizdo įrašus Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka į portalą kelia kartu su 24 partneriais: bibliotekomis, muziejais, archyvais ir kitomis atminties institucijomis.

Kilus klausimų ar prireikus pagalbos dėl naujojo portalo naudojimo prašome kreiptis el. paštu epaveldas@lnb.lt.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos informacija

Atnaujinta: 2022-02-17