Sinemateka.lt – suskaitmenintas ir restauruotas lietuviškas dokumentinis kinas reikliai auditorijai

2017 m. lapkričio 2-ąją pradėjo veikti nauja svetainė kino mėgėjams – Nepriklausoma sinemateka, kurios adresas http://sinemateka.lt/. Tai kelerius metus brandintas VšĮ „Meno avilys“ (http://www.menoavilys.org/) projektas, kurio tikslas – suteikti galimybę žiūrėti filmus kokybišku, restauruotu vaizdu ir garsu, susipažinti su įvairiapuse Lietuvos kino ir kultūros istorija. Pažintinė svetainės funkcija įgyvendinta pateikus galimybę filmą žiūrėti su profesionalų komentarais. Nepriklausomoje sinematekoje rasite suskaitmenintus ir restauruotus dokumentinius filmus, kurtus sovietmečiu ir Nepriklausomoje Lietuvoje.

Svetainės pristatyme rašoma, kad ji gimė „įkvėpta noro kino paveldą padaryti laisvai prieinamą ir informatyvų, o jos įgyvendinimas – postmodernios vaizduotės, kurioje susitinka interaktyvi dokumentika, skirtingos medijos ir jų tekstai, rezultatas“. Anot jos kūrėjų, 2012 m. projekto akstinu tapo noras sugrąžinti kino kūriniams pirminį pavidalą ir suteikti galimybę laisvai suktis nacionaliniuose bei tarptautiniuose kino teatruose. O kūrinius perkėlus iš analoginio į skaitmeninį formatą imtasi jiems kurti ir skaitmeninę erdvę internete.

Nepriklausomą sinemateką kūrė naujos kartos kultūros ir kino istorikės, edukatorės, restauratoriai ir archyvistai. Šiuo metu svetainėje 16 kūrinių – tai A. Grikevičiaus, R. Verbos, H. Šablevičiaus, V. Starošo, E. Zubavičiaus, A. Maceinos, A. Stonio, D. ir K. Matuzevičių, R. Leipaus dokumentiniai filmai, tačiau ji nuolat bus pildoma naujais. Kiekvienam kūriniui bus suteiktas kultūrinis, istorinis, socialinis, kinematografinis, kūrybinis ir kitoks kontekstas. Užėjus į svetainę, kviečiama iš sąrašo pasirinkti norimą pamatyti filmą. Jei domina filmo kūrimo ir jo laikotarpio kontekstas, yra galimybė rinktis peržiūrą su profesionalų komentarais. Kol kas komentuojamas tik „Laikas eina per miestą“ (rež. A. Grikevičius, 1966), tačiau ilgainiui jų rasis ir kituose sinematekoje pateikiamuose filmuose. „Filmus papildantys tekstai, garso ir vaizdo medžiaga – tai skirtingi kūrinių perskaitymo būdai, skirtingų laikotarpių, kūrinių ir kartų dialogas,“ – savo svetainėje rašo sinematekos kūrėjai.

„Tai svetainė reikliai auditorijai. Joje sudaryta galimybė žiūrėti filmą paprastai ir su įrankiu – profesionalų komentarais. Prabilti ir aktualizuoti kino paveldą šiuolaikinei visuomenei galima tik pateikiant skirtingais pjūviais, intertekstais. Tik reikia juos įvairiai surišti, kad žiūrovas pasijaustų arti to pasakojimo, atrastų pažįstamas jungtis – vietų, įvykių, vaizdų,“ – sakė projekto vadovė kino istorikė dr. Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

Yra ir kita galimybė pasijusti arti kino pasakojimo, kurią suteikia „Meno avilys“, – tai pasivaikščioti po Vilnių maršrutu, įkvėptu Almanto Grikevičiaus filmo „Laikas eina per miestą“ (1966), bei pasižvalgyti po tikrą ir kinematografinį miestą kartu su istoriku ir gidu Vladu Liepuoniu. Filmo scenarijuje A. Grikevičius rašė: „Tam, kad pajustume miestą, ne nutraukime šydą, o dar labiau jį sutirštinkime. Taip pamatysime ne vieną, o tris miesto veidus“. Pagal tai ir sudarytas šis maršrutas, atveriantis galimybę patirti tris miesto epochas: viduramžius, modernizaciją ir naująjį Vilnių. Beje, išleistas ir žemėlapis „Paskui kiną per miestą“. Pagal filmavimo vietas nužymėtas maršrutas siūlo leistis ir į savarankišką ekskursiją ir pamatyti miestą iš istorinės perspektyvos bei dabarties akimis.

VšĮ „Meno avilys“, kino srityje nepriklausomai veikianti nevyriausybinė organizacija, užsiima medijų edukacija ir įgyvendina su kinu susijusias iniciatyvas. Jos veiklos pricipai: rūpintis įvairialypiu vizualinio raštingumo skatinimu visuomenėje, kurti erdvę viešoms diskusijoms, spręsti aktualias kino problemas, rengti kokybiškus kino renginius bei kurti vis naujas iniciatyvas, atveriančias platesnes galimybes domėtis kinu ir tuo, kaip jis mus keičia. Restauruoti filmai – VšĮ „Meno avilys“ nuoseklios veiklos rezultatas.

Parengė Margarita Gaubytė

Atnaujinta: 2017-11-02