„Creative Commons“ skatina dažniau ir įvairiau naudotis viešai prieinamu skaitmeniniu turiniu

„Creative Commons“ yra pasaulinė organizacija, skatinanti dalijimosi kūriniais ir bendradarbiavimo judėjimą, pasireiškiantį per Creative Commons (CC) licenzijų kūrimą, palaikymą ir populiarinimą. Viešo naudojimosi CC licenzijos yra standartizuotas nemokamas tarptautinis kūrinių žymėjimas, kurį lengva naudoti ir kurių priskyrimas kūriniams palengvina dalijimąsi kūrinių skaitmeninėmis kopijomis bei skatina jomis naudotis.

Kūrinius pažymėjus vienu iš 13-os šiuo metu siūlomų CC kodų, kartu su skaitmeniniu vaizdu pateikiama informacija apie šių kūrinių skaitmeninio turinio naudojimo sąlygas ir galimybes. CC kodais galima nurodyti kūrinių autorių ar jų turtinių teisių paveldėtojų valią – nuo visiško autorystės atsisakymo iki apribojimų kūrinio skaitmenines kopijas naudoti komerciniais tikslais ar įpareigojimu perkurtu objektu dalintis analoginėmis sąlygomis. Daugiau informacijos lietuvių kalba apie licenzijų pasirinkimą ir taikymą  pateikiama interneto svetainėje http://cc.lnb.lt/.

Lietuvoje iki šiol dažniausiai yra naudojamas kūrinio autoriaus teisių gynimą ir išsaugojimą  nurodantis žymuo © (copyright).

2001 m. įkūrus nepelno siekiančią organizaciją „Creative Commons“, jos siūlomomis licenzijomis po dvejų metų buvo pažymėta 1 mln. kūrinių, o iki 2017 m. pabaigos –  jau 1,47 mlr.

CC kūrinių dalijimosi principu yra paremta Wiki tinklo veikla. Pavyzdžiui, Wikimedijoje yra beveik 47 mln. dokumentų ir visi jie turi viešo naudojimosi jais licenzijas. Tokie portalai kaip YouTube, DeviantArt, Europeana, Vimeo, Flickrtinklaraščių kūrimo sistemos WordPress.com, Blogger, Typepad ir daugelis kitų taip pat savo veiklą grindžia CC licenzijų principu. Nors autorių kūrinių skaitmenines kopijas žymėti CC nėra privaloma, jas, atverdami savo skaitmenines kolekcijas, vis plačiau naudoja atminties institucijos, tarp jų ir muziejai. Pavyzdžiui, MET muziejus 2017 m. paskelbė 375 tūkst. kūrinių, kurių skaitmeninėms kopijoms priskirtas požymis public domain (PD). Šiemet Airijos Hunt muziejus PD priskyrė XX a. aukštosios mados kūrėjos Sybilės Connolly palikimui.

Šiandien dalijimosi kūriniais idėją skatinančiai organizacijai priklauso 104 padaliniai visame pasaulyje, 42 jų veikia Europoje.

Daugiau informacijos apie „Creative Commons“ veiklą skelbiama interneto svetainėje https://creativecommons.org/.

 

LDM filialo LM ISC LIMIS informacija

 

Atnaujinta: 2018-05-16