CyArk: kultūros paveldo vietų skaitmeninimas

Šiuo metu, kai mūsų judėjimas apribotas, atsigręžiame į internetinius šaltinius, norėdami virtualiai aplankyti įvairias pasaulio vietas ar įstaigas. Projektas Open Heritage (liet. Atviras paveldas) suteikia galimybę virtualiai apžiūrėti daugiau nei du šimtus kultūros paveldo monumentų visuose septyniuose žemynuose.

Open Heritage – 2018 metais pradėtas vykdyti bendras projektas tarp Google Arts & Culture ir ne pelno siekiančios organizacijos CyArk, kurio tikslas skaitmeniniu būdu kaupti, dokumentuoti ir dalintis informaciją apie reikšmingiausias pasaulio kultūros paveldo vietas. Projekto kūrėjai didelį dėmesį skiria paveldo vietoms, kurioms dėl įvairių aplinkos veiksnių kyla riziką būti sunaikintoms. Projektas ne tik leidžia aplankyti kai kurias sunkiai pasiekiamas kultūros paveldo vietas, bet ir saugo visą surinktą informaciją apie objektą, kuri, patyrus nuostolių ar pažeidimų, būtų reikalinga objektą rekonstruojant. Nuorodą į tinklalapį galite rasti čia.

CyArk savo veiklą pradėjo 2003 metais. Pasitelkęs skaitmeninę fotografiją, dronus ir 3D lazerinę skenavimo technologiją (LIDAR), kolektyvas suskaitmenino tokius kultūros paveldo objektus kaip Pompėja ir Bradenburgo vartai Berlyne. Siekiant paveldo vietų skaitmeninę informaciją padaryti prieinamą plačiajai visuomenei, 2019 m. bendradarbiaujant su Pietų Floridos universitetu ir viešąja įstaiga „Škotijos istorinė aplinka“, CyArk sukūrė atskirą tinklapį Open Heritage 3D. Jį galite rasti čia.

Iliustracija: suskaitmenintos Eim ya kyaung šventyklos Mianmare vaizdas.

Tekstą pagal artandculture.google.com/project/openheritage.com ir openheritage3d.org informaciją parengė Kauno regiono muziejų skaitmeninimo centro vyr. metodininkė Daina Zozaitė

Atnaujinta: 2020-05-12