Informacija apie Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų veiklą – interneto leidiniuose

 

Kauno apskrities viešoji biblioteka (KAVB)

Kauno apskrities viešosios bibliotekos (KAVB) veiklos teritorija apima buvusias Kauno ir Marijampolės apskritis. Pastarąjį dešimtmetį KAVB ypač aktyviai skleidžia informaciją apie Kauno istorijos ir kultūros paveldą, jo puopuliarinimui skirtus  renginius, surengtas parodas. Biblioteka leidžia reprezentacinius leidinius ir kuria elektroninius žinynus.

Jau gerokai prieš dešimtmetį, 2006-aisiais, šioje bibliotekoje buvo pradėta daug  dėmesio skirta KAVB saugomo periodinių leidinių ir rankraštinio paveldo tyrinėjimo rezultatų sklaidai bei populiarinimui. Įsitraukus į projekto „Virtualios elektroninio paveldo sistemos plėtra“ veiklas, ši bibliotekoje saugomo paveldo dalis buvo pradėta skaitmeninti ir viešinti VEPIS portale „ePaveldas“ www.epaveldas.lt.

Bibliotekos tinklalapio www.kvb.lt titulininis puslapis informatyvus, tačiau neperkrautas. Dėmesį patraukia  reklaminis blokas su vizualizacija apie artimiausius svarbius renginius, vykdomus projektus. Puslapio centre – interaktyvūs informaciniai langai, skirti bibliotekos renginiams, čia vykdomiems mokymams, veikiančioms duomenų bazėms. Apačioje pristatomi nauji leidiniai. Dešinėje – informacija apie darbo laiką, kontaktiniai duomenys, elektroninų išteklių blokas, artimiausių renginių anonsai, skiltis „Klausk bibliotekininko“. Puslapio apatinėje dalyje – bibliotekoms svarbių interneto svetainių nuorodos:  „Projektas „Kryptis Lietuva“, „Lietuvos kultūros taryba“, „Interaktyvi biblioteka“, „Europeana“, „Eklasika“, „ePaveldas“.

KAVB interneto svetainėje www.kvb.lt  tarp tokių informacijos peržiūros instrumentų kaip rubrikos „Bendra informacija“, „Paslaugos“, „Naujienlaiškis“ yra ir skyrelis „Bendraukime“. Joje – nemažai nuorodų į socialinių tinklų puslapius, taip pat ir į tris mobiliąsias programėles – „Mobilioji aplikacija“, edukacinius žaidimus „Išnykusios praeities ženklai“ bei „Knygos kelias“. Čia pateikiama nuoroda ir į Kauno regiono bibliotekų interneto tinklalapį www.regionas.kvb.lt. Jame – aktuali informacija apie regiono bibliotekų veiklą, vykdomus projektus ir jų rezultatus, bibliotekų kompetencijų ugdymą ir kt.

 

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka (KAISVB)

Ši biblioteka globoja vienuolikos savivaldybių viešųjų bibliotekų, veikiančių buvusių  Klaipėdos ir Tauragės apskričių teritorijose.

KAISVB interneto svetainė – www.klavb.lt. Jos titulinis puslapis nuo daugelio kitų skiriasi šiuolaikišku dizainu ir informacijos naudotojams patogia komunikacija. Viršuje – iš kelių interaktyvių skyrių – „Edukacinė erdvė“, „Pano vietinė spauda Klaipėdos krašte“, „Registracija į pristatymus“, „Krašto gido programėlė“, „Virtualios realybės akiniai“ ir kt. – suformuotas dinaminis blokas.

„Mes esame biblioteka su sienomis ir be jų: atvira, turtinga ir moderni,“ – skaitome bibliotekos pristatyme. Tuo galima įsitikinti ir naršydami po šios bibliotekos tinklapį. Jame pateikta ir nuoroda į Klaipėdos regiono bibliotekų tinklalapį www.klpbibliotekos.wordpress.com . Jo tituliniame puslapyje – interaktyvios svetainės pagrindinių skyrelių rubrikos ir nuorodos į visas regiono teritorijoje veikiančių savivaldybių viešųjų bibliotekų interneto svetaines. Paperka šviesus, šiuolaikiškas leidinio dizainas, viršuje dekoratyviai pavaizduota atversta knyga. Daugiausia vietos skiriama pranešimams apie regiono bibliotekų veiklą.

 

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka kuruoja savivivaldybių bibliotekas, veikiančias buvusių Panevėžio ir Utenos apskričių teritorijose. Jos internetinės svetainės adresas – www.pavb.lt . Šios svetainės dizainas primena margą skelbimų lentą – pranešimams apie įvykusius ir planuojamus renginius, įvairių parodų anonsams skirta visa centrinė titulinio puslapio dalis. Viršuje ir iš šonų – svetainės pagrindinių skyrių interaktyvios rubrikos, įvairių internetinių leidinių interaktyvūs ženklai (baneriai / logotipai) ir kitos aktualios nuorodos.

Užsukę į šią svetainę internautai gali naudotis ir virtualios bibliotekos teikiamomis paslaugomis, skaitmeninėje bibliotekoje užsisakyti leidinius.

Svetainėje yra nuorodos į bibliotekos sukurtas skaitmeninnes kolekcijas „Juozas Miltinis“, „Kazimieras Barėnas“.

Randame informaciją ir apie tai, kad 2017 m. biblioteka pradėjo įgyvendinti  programą „Asmenybė Lietuvai“.

Elektroniniame vedlyje bibliotekininkai pristato teminį vaizdų katalogą, elektoninius išteklius, informaciją apie populiariausias knygas, bibliotekų duomenų bazes ir kt. Čia patekiama ir nuolat atnaujinama rubrika „Šią savaitę prieš šimtą metų“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui – pateikiami atitinkamos savaitės šimtmečio senumo svarbiausi įvykiai ir faktai iš Lietuvos bei kitų pasaulio šalių.

Panevėžio regiono savivaldybių viešųjų bibliotekų (jų iš viso yra 12: buvusioje Panevėžio apskrities teritorijoje – 6 ir buvusioje Utenos apskrities teritorijoje – 6)  interneto svetainių internetiniai adresai pateikiami tituliniame puslapyje (viename iš dešinėje pusėje vertikaliai išdėstytų informacinių skyrelių, kuris atitinkamai ir pavadintas – „Panevėžio regiono bibliotekos“).

Savivaldybių bibliotekų interneto svetainėse, kaip ir įprasta tokios paskirrties interneto leidiniuose, – pati aktualiausia šių bibliotekų veiklos informacija, pranešimai apie įvairius renginius, mokymus, vykdomus projektus, naujausias knygas ir kt.

 

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka koordinuoja buvusių Šiaulių ir Telšių apskričių teritorijose veikiančių dvylikos savivaldybių viešųjų bibliotekų veiklą. Šio regiono bibliotekų tinklalapio adresas yra www.siauliuregionobibliotekos.blogspot.lt. Jo  titulinio lape dešinėje pusėje išdėstyti informaciniai langai, kuriuose pateikiama informacija apie tinklalapio administravimą (į ką reikia kreiptis pateikiant aktualią informaciją ir kt.), čia yra ir informacijos paieškos blokelis, taip pat ir interaktyvios nuorodos į visas regiono savivaldybių viešųjų bibliotekų interneto svetaines. Visos jos puikiai veikia. Čia, kaip ir kitų Lietuvos bibliotekų interneto svetainėse, skelbiama aktualiausia šių įstaigų informacija, kontaktiuniai duomenys, pranešimai apie renginius, dalijamasi gerąja darbo patirtimi, pranešamka apie bibliotekų teikiamas paslaugas. Informacija nuolat atnaujinama.

 

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka (interneto svetainė  www.amb.lt ) globoja Alytaus ir Vilniaus apskričių teritorijose veikiančias savivaldybių viešąsias bibliotekas. Itin patrauklus, informatyvus Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos interneto svetainės titulinis puslapis. Jame  daug erdvės, interaktyvių vizualinių elementų, banerių. Čia, skirtingai negu daugelio kitų apskričių bibliotekų tinklalapiuose, bendroji informacija apie biblioteką pateikiama titulinio puslapio apačioje, o viršuje yra matoma tik kontaktinė bei darbo laiko informacija. Interaktyvūs langai kviečia susipažinti su informacija, skirta vaikams, apsilankyti Austrų ir šveicarų literatūros skaitykoje, Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje bei regiono bibliotekose.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos interneto svetainės atskirame skyriuje www.amb.lt/regionas/lt, kuris suformuotas kaip atskiras interneto leidinys (skiriasi dizaino spalva, šiek tiek – struktūra),  yra skyreliai, skirti informacijai apie kvalifikacijos kėlimą, projektinę veiklą, vykdomus tyrimus ir kt. pateikti. Titulinio puslapio dešinėje pusėje – regiono bibliotekoms skirtų interaktyvių skyrelių „Regiono bibliotekų taryba“, „Regiono bibliotekos“, „Regiono bibliotekų statistika“, „Registracija į mokymus“ rubrikos. Kitoje pusėje – paieškos langas. Centrinėje puslapio dalyje – rubrika „Pažinkite mus. Kas pas mus naujo?“ Čia pateikiama informacija apie virtualius kursus go-andragogy.eu. Skiltyje „Įdomu“ – Vilnijos vartai,  regiono bibliotekų žemėlapis. 2017 m. spalio mėnesį buvo paskelbta informacija apie pradedamą įgyvendinti tarptautinį Erasmus + projektą „Migrate to Library“.

 

Regina Matonienė

Atnaujinta: 2017-10-18