Įsibėgėja 3D technologijų taikymas skaitmeninant Europos kultūros paveldą
Įgyvendinant Europos Komisijos ir Europeanos tikslą padidinti 3D vaizdų skaičių, praėjusių metų birželio 21 d. pradėta kampanija „Twint It! 3D for Europe’s culture“.
Iniciatyva siekiama stiprinti supratimą apie 3D vaizdų poreikį ir suteikti Europos specialistams bei kultūros paveldo institucijoms galimybę dalintis patirtimi, gilinti žinias bei stiprinti savo gebėjimus. Įgyvendinant kampaniją kiekviena iš 27 Europos Sąjungos šalių buvo kviečiama į bendrą duomenų erdvę įkelti vieną reprezentatyvų aukštos kokybės kultūros paveldo objektą, suskaitmenintą 3D formatu. Jis turi atitikti bent vieną iš rekomenduojamų kriterijų: grėsmė išnykti, vienas lankomiausių objektų ar kultūros paveldo objektas, priklausantis mažiausiai suskaitmenintos paveldo rūšies kategorijai. Bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pakviesta aktyviai dalyvauti šioje kampanijoje.
Svarbiausias „Twint It!“ kampanijos tikslas – paskatinti plačiau taikyti skaitmeninimą 3D formatu, sukuriant bendrą tokio pobūdžio Europos kultūros paveldo objektų kolekciją. Europeana atkreipia dėmesį į teigiamus šio formato aspektus ir naujas galimybes:
- prieigos plėtra, pasiekiant platesnę ir įvairesnę auditoriją. Objektai 3D formatu taptų pasiekiami net ir sunkiai prieinamose vietose, pavyzdžiui, esantiems po vandeniu arba asmenims, turintiems regėjimo negalią, siūlant patirtinį pažinimo metodą – liečiant.
- kolektyvinio sąmoningumo ir atsakomybės skatinimas, kultūros paveldą išsaugant ateities kartoms. Kintantis klimatas ir žmogaus sukeltos grėsmės kelia pavojų kultūros objektams. O 3D technologijos leidžia saugiai atlikti objekto analizę ir įvertinti žalos padarinius, tai suteikia naudingos informacijos restauravimui ir konservavimui atlikti.
- naujovių ir kūrybiškumo skatinimas. Aukštos raiškos 3D modeliai bus tinkamesni ir įvairiau pritaikomi panaudoti pakartotinai. Tai įgalins kultūros ar kūrybinių industrijų sektorius kurti naujas paslaugas ir pritaikyti jas švietimo, mokslinių tyrimų, turizmo ir kitose srityse.
Šių metų vasario 29 d. baigėsi antras kampanijos etapas, jo metu 3D formatu skaitmeninti objektai perduoti Europeanai. Būsimą bendrą kolekciją sudarys įvairių rūšių 3D formatu suskaitmeninti kultūros paveldo objektai: nuo smulkių artefaktų iki archeologinių vietovių. Lietuva taip pat sėkmingai pateikė suskaitmenintą 3D objektą, kuriuo įvardintas Aristavėlės dvaras, esantis Lietuvos etnografijos muziejuje, Rumšiškėse. Tai pirmas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, kaip Europeanos agregatoriaus, pateiktas 3D objektas. Prie perdavimo proceso svariai prisidėjo ir su Nacionaline biblioteka bendradarbiavo Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras. Visus skirtingų šalių 3D formatu skaitmenintus ir perduotus objektus besidomintys gali rasti Europeanos svetainėje europeana.eu (plačiau apie kolekciją čia).
Baigiamasis „Twint It! 3D for Europe’s culture“ kampanijos renginys vyks jau netrukus – šių metų gegužės 14 d. Briuselyje, Europos Komisijos būstinėje. Jame dalyvaus šalių ministrai ir kiti kviestiniai svečiai. Renginyje bus pasidžiaugta kampanijos pasiekimais ir pristatyta sudaryta dalyvavusių šalių 3D formatu pateiktų objektų kolekcija. Tikimasi, kad ši iniciatyva prisidės prie tolesnio įvairių specialistų gebėjimų 3D skaitmeninimo srityje plėtojimo ir padės įgyvendinti 2021 m. Europos Komisijos rekomendacijos užsibrėžtus tikslus.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos informacija
Atnaujinta: 2024-04-23