Kino studijos „Mėgėjas“ filmai nuo šiol ir internete

Mėgėjiško kino studija „Mėgėjas“, 1962 m. įkurta Kėdainiuose, jos pradininkų ir entuziastų Vitolio Laumakio ir Adolfo Morėno dėka gyvuoja jau 55 metus. Jos branduolys: Vitolis Laumakys, Adolfas Morėnas, Nijolė Laumakienė, Algirdas Raila, Algimantas Kalinka. Vienos pirmųjų sovietų Lietuvoje įkurtos mėgėjiško kino studijos vientisą 1963–2004 m. sukurtų filmų kolekciją sudaro 61 filmas, filmuotas ant juodai baltos 16 mm pločio juostos. Filmuose užfiksuota sovietinė ir jau nepriklausomos valstybės miesto kasdienybė, Kėdainiams svarbūs įvykiai įvairiose erdvėse. Šie filmai – unikalus XX a. antrosios pusės – XXI a. pradžios Kėdainių istorijos šaltinis ir reikšmingas mėgėjiško meno pavyzdys.

2013 m. „Mėgėjo“ filmų kolekcija pripažinta nacionalinės reikšmės dokumentu ir įrašyta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Į jį įtraukiami unikalūs ir nepakeičiami dokumentinio paveldo objektai. O šiemet už kūrybinius gyvenimo pasiekimus kino studija „Mėgėjas“ ir jos įkūrėjai V. Laumakys ir A. Morėnas pagerbti „Ąžuolu“ Lietuvos kino operatorių asociacijos (LAC) surengtuose „Ąžuolo“ apdovanojimuose.

UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionaliniame registre pateiktoje „Mėgėjo“ kolekcijos anotacijoje rašoma: „Studijos kolekcija liudija kino veikimą asmeninėje žmonių erdvėje už oficialiosios kino produkcijos ribų. Tai nuosekli kolekcija, atspindinti mėgėjiško kino raidą, technologinius aspektus, sovietinės ir nepriklausomos Lietuvos tikrovę. Ji svarbi ne tik tuo, kas joje užfiksuota, bet ir kokius procesus liudija sociokultūriniu, technologiniu bei meninės saviraiškos aspektais.“

Neseniai „KINFO.LT“ įgyvendino projektą – sukūrė kėdainiečių studijos kūrybinį paveldą pristatančią internetinę svetainę http://studijamegejas.lt/. Joje galima pamatyti „Mėgėjo“ filmus, susipažinti su studijos istorija, nariais, išvysti užfiksuotus kūrybos momentus nuotraukų kolekcijoje, filmavimams naudotą techniką bei pelnytus apdovanojimus. Kaip rašoma „KINFO.LT“ pranešime (http://kinfo.lt/55-erius-metus-skaiciuojancios-kino-studijos-megejas-filmai-nuo-siol-ir-internete/), projektu buvo siekiama ne tik sukurti internetinį archyvą, kuriame būtų patalpinti „Mėgėjo“ studijos sukurti suskaitmeninti filmai, bet ir supažindinti su „Mėgėjo“ veiklos istoriniu kontekstu, prisidėti prie mėgėjiško meno istorijos dokumentavimo, sklaidos bei populiarinimo.

„Šios studijos pavyzdys atskleidžia, kaip noras kurti gali įveikti pačias sudėtingiausias technines ir pačias nepalankiausias istorines aplinkybes. Šiuos įsimintinus filmus sukūrė žmonės, turėję su kinu visiškai nesusijusias profesijas, dirbę atsakingus darbus, kūrę laisvu metu, be didelių biudžetų, be techninių galimybių. Jie galėtų būti įkvėpimo šaltinis ir pavyzdys ne tik įvairiose meno srityse kuriantiems mėgėjams, bet ir profesionaliems menininkams“, – siekį supažindinti visuomenę su unikalia „Mėgėjo“ kūryba komentavo projektą įgyvendinusi „KINFO.LT“ komanda.

„KINFO“ vadovė Lina Sakalauskaitė sakė, kad susipažinę su studijos entuziastais V. Laumakiu ir A. Morėnu suvokė jų darbo bei kūrybos unikalumą ir kad visa tai verta išsaugojimo ir sklaidos. „KINFO“ komanda ėmė lankytis kino studijoje „Mėgėjas“, fiksuoti pačią studiją, prisiminimus. Jų draugystė tęsiasi iki šiol ir svetainė dar bus papildyta nauja medžiaga.

Studijos įkūrėjas V. Laumakys taip pat džiaugėsi sukurta svetaine ir jaunos „KINFO“ komandos požiūriu į jų darbą bei kūrybą. Be to, jis savo patirtimi dalijasi ir su moksleiviais – lankosi krašto mokyklose ir pasakoja apie laikus, kuriuos puikiai atsimena ir su studijos bendraminčiais yra užfiksavęs kino juostose. Anot V. Laumakio, dar nesuskaitmeninta apie 50 vaizdo juostų, kuriose įvairūs reportažai, kino festivalių medžiaga ir pan.

Įdomu tai, kad filmus savo sukonstruotu unikaliu aparatu suskaitmenino A. Morėnas, kaip pristatoma svetainėje, „absoliutus technikos įvaldymo ir jos tobulinimo autoritetas“. Kaip pavyko pasiekti profesionaliai skaitmeninimo įrangai nė kiek nenusileidžiančią vaizdo kokybę, jis pristato reportaže, kurį galima pažiūrėti svetainės skyrelyje „Pokalbinė“. Beje, visa vaizdo medžiaga, sudėta svetainėje, pateikiama per vaizdo įrašų platformą „Youtube“, studijos „Mėgėjas“ paskyrą (https://www.youtube.com/channel/UC958iSwjtss0wxV3IZofmgg/videos).

Su kino studijos „Mėgėjas“ kūryba kviečiame susipažinti internetinėje svetainėje http://studijamegejas.lt/ ir sekti naujienas FB paskyroje: Kino studija „Mėgėjas“. Be to, į minėtą svetainę galima patekti per http://kinfo.lt/.

Iliustracijoje – kino studijos „Mėgėjas“ logotipas

Parengė Margarita Gaubytė

Atnaujinta: 2017-10-26