Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centre pedagogams pristatyti kultūros paveldo portalai
Antrus metus iš eilės Lietuvos dailės muziejaus filialas Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras (toliau – LIMIS centras) dalyvavo kultūros edukacijos savaitėje „Menų dūzgės“ ir pakvietė mokytojus į paskaitą „Kultūros paveldas virtualioje erdvėje“.
Internete pateikiamas muziejų, archyvų ir bibliotekų turinys gali būti naudojamas mokymo, turiningo laisvalaikio praleidimo ir kitais tikslais, todėl balandžio 5 d. LIMIS patalpose vykusioje paskaitoje buvo pristatyti didžiausi Europos ir Lietuvos kultūros paveldo portalai, viešinantys kultūros institucijose kaupiamas vertybes – „Europeana“, „Epaveldas“ ir Lietuvos integrali muziejų informacinė sistema „LIMIS“. Akcentuota, kad šių portalų turinys – institucijose saugomų objektų vaizdai, tekstinė informacija, vaizdo ir garso medžiaga, virtualios parodos, mobilios aplikacijos, interaktyvūs žaidimai – gali būti sėkmingai naudojamas edukacinėje veikloje. Susitikime taip pat kalbėta apie galimybes mokyklų muziejams skaitmeninti jų saugomus eksponatus, juos išsamiai aprašyti ir viešinti.
Šiemet kultūros edukacijos savaitė „Menų dūzgės“ vyko penktą kartą. Balandžio 3–6 d. organizuotas renginys buvo skirtas mokyklų ir kultūros įstaigų bendradarbiavimui glaudinti siekiant geresnės kultūros edukacijos ir mokinių mokymosi kokybės. Kultūros edukacijos savaitės metu mokytojai yra kviečiami susipažinti su muziejų, bibliotekų, archyvų, teatrų ir kitų kultūros įstaigų veikla. Vėliau pristatytose veiklose mokytojai lankosi su savo mokiniais, įgytas žinias panaudoja mokymo procese arba turiningai praleidžia laisvalaikį. Šiemet „Menų dūzgėse“ dalyvavo 43 kultūros ir švietimo įstaigos, kurios surengė daugiau nei 60 renginių.
Europos skaitmeninio kultūros paveldo platforma „Europeana“ www.europeana.eu
Joje pristatomas garsiausių Europos ir kai kurių kitų šalių muziejų, archyvų, bibliotekų suskaitmenintas ir skaitmeninis turinys: meno kūriniai, knygos, periodika, archyviniai dokumentai, fotografijos, muzikos kūriniai, kino filmai, kino žurnalai, žemėlapiai, radijo ir televizijos laidos, mados ir dizaino objektai, su kulinariniu paveldu susiję objektai, virtualios parodos, įvairios tematikos galerijos, pamokų planai, 3D objektai ir daug kitų įdomių ir vertingų objektų. Iš viso: 51 000 000 kultūros paveldo objektų iš 36 šalių. Tiesa, kultūros paveldo objektų kiekis ir su „Europeana“ bendradarbiaujančių šalių skaičius nuolat didėja, tad po kelių dienų pateikti statistiniai duomenys bus pasikeitę.
Lietuvos kultūros paveldo portalas „Epaveldas“ www.epaveldas.lt
Portale pristatomi Lietuvos archyvų, bibliotekų ir muziejų kultūros paveldas. Jame interneto naudojai gali rasti senųjų lietuviškų knygų, išleistų nuo 1547 m. iki 1863 m. (pavyzdžiui, Martyno Mažvydo „Katekizmą“), Mažosios Lietuvos knygų, knygų lenkų kalba, leistų 1905–1917 m., spaudos draudimo laikotarpio dokumentų, periodinių leidinių, leistų nuo 1832 m. iki 1947 m., lietuvių išeivijos periodinių leidinių, leistų 1945–2000 m., meno kūrinių, Romos katalikų bažnyčios gimimo, santuokos ir mirties metrikų aktų knygų, XVIII–XX a. žemėlapiai, muzikos įrašai, lietuvių literatūros klasikos kūriniai ir daug kitų vertingų objektų. Iš viso: 130 121 objektas.
Lietuvos integrali muziejų informacinės sistema „LIMIS“ www.limis.lt
Portale pateikiamas Lietuvos muziejuose sukauptas paveldas: meno kūriniai, archeologinių kasinėjimų metu rasti objektai, buities daiktai, gamtos objektai (mineralai, gyvūnų iškamšos, kriauklės ir kt.), rašytiniai dokumentai (rankraščiai, knygos, periodiniai leidiniai, laiškai, atvirlaiškiai ir kt.), fotografijos, tekstilė, monetos, banknotai, technikos objektai, ginklai ir kiti muziejuose kaupiami ir saugomi objektai. Šiuo metu Lietuvos muziejų kolekcijų portale www.limis.lt yra 233 154 objektai iš 100 muziejų.
Skaitmeninimo ir viešinimo dėka visuomenė gali pamatyti tai, ką kultūros institucijos yra sukaupusios, nes parodose, ekspozicijose, kituose viešuose renginiuose parodoma mažoji dalis institucijose saugomo paveldo. Suskaitmenintą kultūros paveldą galima ne tik peržiūrėti ar perklausyti, bet ir atsisiųsti objektų vaizdus, vaizdo ir garso įrašus. Šiuo metu visas turinys prieinamas nemokamai.
LIMIS centro darbuotojai tokį patį ar panašų renginį mokytojams gali surengti ir pasibaigus kultūros edukacijos savaitei. Jei susidomėjote, susisiekite tel. (8 5) 262 18 83, mob. tel. (8 659) 57 846 arba e. paštu dalia@limis.lt.
Parengė Dalia Sirgedaitė
Atnaujinta: 2018-04-11