Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas

„Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvasׅ“ (E-partizanų archyvas) – tai Lietuvos ypatingojo archyvo sukurta interneto svetainė, kurioje skelbiami suskaitmeninti 1944–1953 m. vykusio ginkluoto pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvių dokumentai.

Svetainėje E-partizanų archyvas telkiami Lietuvos partizanų dokumentai iš įvairių atminties institucijų, privačių kolekcijų ir istorijos entuziastų sukurtų interneto svetainių ar socialinių tinklų paskyrų. Elektroninis archyvas suteikia galimybę partizanų dokumentų tyrinėtojams vienoje vietoje rasti reikalingą informaciją. Čia skelbiami ne tik suskaitmeninti dokumentai iš įvairių kolekcijų, bet ir pateikiami jų aprašymai, informacija apie dokumentų saugojimo vietas. Dokumentų paiešką svetainėje galima vykdyti pagal dokumento pavadinime ar anotacijoje esančius žodžius, skaičius ir datas.

Svetainės lankytojai taip pat kviečiami aktyviai įsitraukti į elektroninio archyvo kūrimą. Privačių kolekcininkų ir asmeniniuose šeimos archyvuose turinčių Lietuvos partizanų dokumentų yra prašoma svetainėje paskelbti saugomų dokumentų skaitmeninius vaizdus. Taip pat skatinama rašyti komentarus, pastabas, pateikti klausimus ir sudominusiais dokumentais dalintis socialiniame tinkle „Facebook“.

Elektroniniame archyve šiuo metu yra paskelbti 4847 dokumentai – Lietuvos partizanų vadovybės, visų sričių, apygardų ir kitų junginių dokumentai, fotonuotraukos, spaudos leidiniai, atsišaukimai, karikatūros, atvirukai, atributika ir kt. Dauguma dokumentų yra iš Lietuvos ypatingojo archyvo kolekcijos.

Svetainė sukurta 2018 m., įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuotą projektą „Svetainės (portalo) „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvasׅ“ sukūrimas“. Svetainės sukūrimą taip pat parėmė UAB „Lietuvos rytasׅ.

Svetainės adresas http://epartizanai.archyvai.lt/

Iliustracija – Algimanto apygardos Margio rinktinės Gedimino kuopos partizanė Diana Glemžaitė-Bulovienė-Marė (dešinėje) ir partizanų rėmėja Genė Nižinskienė Rokiškio aps. Pandėlio vls. Lailūnų k. 1949 m. rugpjūtis. Nuotrauka rasta 1949-11-14 likviduotame partizanų bunkeryje Rokiškio aps., Plunksnuočių miške.

Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą E-partizanų archyvo informaciją

 

Atnaujinta: 2020-04-08