Menininkių duetas Skuja Braden: budizmo įkvėpta paroda ir 3D skulptūrų modeliai

Skuja Braden – tai tarptautinio pripažinimo sulaukęs menininkių Ingūnos Skujos (Latvija) ir Melissos D. Braden (JAV) duetas. Tarp Latvijos ir JAV aktyviai kuriančių menininkių keramikos parodos keliauja po žemynus: Europą, Aziją, Australiją, Šiaurės Ameriką. Skuja Braden darbus galima aptikti daugiau nei 30-ies muziejų ir kitų institucijų kolekcijose iš viso pasaulio.

Šių metų kovo 13-ą dieną Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Rygoje turėjo įvykti Skuja Braden personalinės parodos „Samsara“ atidarymas, žymintis dueto veiklos 21-erių metų nuo pirmosios bendros parodos 1999 metais sukaktį. Parodoje eksponuojama daugiau nei 200 porceliano darbų iš muziejaus ir privačių kolekcijų. Ekspozicija padalinta į aštuonias temines dalis pagal kūrinių tipus ir jų atlikimo būdus, kurie reprezentuoja esminius Skuja Braden kūrybos bruožus. Menininkės šią personalinę parodą vadina pačia reikšmingiausia jų karjeroje.

Dėl paskelbtos nepaprastosios padėties parodos atidarymas neįvyko. Kadangi parodos dar neaplankė nė vienas lankytojas, virtualių technologijų startuolis „Vividly“ atrinko ir pasitelkęs fotogrametriją kaip 3D erdvinio modeliavimo metodą, sukūrė penkių menininkių skulptūrų 3D modelius. Muziejaus vadovė Inesė Baranovska teigia: „Skaitmeninės ir virtualios technologijos siūlo didelį kūrybinį ir edukacinį potencialą kultūros ir meno sklaidai, ypatingai šiuo laikotarpiu, kai mūsų aktyvi komunikacija yra persikėlusi į virtualią erdvę. Būtent muziejai gali tapti tais tarpininkais, kurie sujungia technologijas su analoginiu pasauliu. Ateityje tai suteiktų galimybę ekspozicijose ar muziejaus saugyklose esantiems eksponatams sulaukti didesnio lankytojų dėmesio, o specialistams išsaugoti unikalias meno vertybes nauja vizualine forma“.

Pasirinktos penkios skulptūros sudaro pagal budizmo tradicijas sukurto altoriaus centrinę dalį. Altorius, kaip ypatinga maldos vieta, yra aptinkamas beveik visose pasaulio religijose. Ingūna Skuja ir Melissa Braden yra praktikuojančios budistės, sekančios populiariausią religijos atšaką – Mahajaną. Pagal šį tikėjimą, būtent moteris yra atsakinga už altoriaus kūrimą ir jo puoselėjimą. Menininkės teigia, kad jų sukurtas altorius yra dar viena žmogiškosios egzistencijos intepretacija, kasdieniame gyvenime primenanti apie tokias fundamentalias sąvokas kaip pagarba, lygiateisiškumas, dėkingumas ir meilė.

Daugiau informacijos apie parodą anglų kalba galite rasti čia.

3D skulptūrų modelius pamatykite čia.

Tekstą pagal www.lnmm.lv informaciją parengė Kauno regiono muziejų skaitmeninimo centro vyr. metodininkė Daina Zozaitė

Atnaujinta: 2020-06-12