Minime 110-ąsias Vilniaus rašytojo Chaimo Gradės gimimo metines
Prieš 110 metų balandžio 4 dieną gimė žymus Vilniaus rašytojas Chaimas Gradė (1910–1982), laikomas vienu svarbiausių jidiš kalba kūrusių literatų po Holokausto.
Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus kviečia paminėti rašytojo jubiliejų ir dalinasi skaitomos Chaimo Gradės novelės apie Vilnių įrašu, lydimu pokario miesto vaizdų (čia rasite įrašo I dalį ir II dalį).
Muziejaus pranešime apie Chaimą Gradę rašoma:
„Ch. Gradė gavo tradicinį religinį išsilavinimą ypač dideliu griežtumu garsėjančioje Musar pakraipos ješivoje. Tokio tipo ješivose buvo ypač pabrėžiamas moralinis asmenybės ugdymas. Ch. Gradė buvo geras mokinys, tačiau pakliuvo į nemalonę skaitydamas pasaulietinę grožinę literatūrą ir mėgindamas rašyti poeziją. Būdamas 22-jų Chaimas Gradė metė religines studijas, ėmėsi rašymo. Jis prisijungė prie modernistinio literatų ir menininkų sambūrio „Jung Vilne“. Religinės studijos nulėmė ne tik jo kūryboje atsirandančius personažus ir asmenybių tipus, bet ir jo literatūrinę kalbą bei stilių.
Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui poetas pasitraukė į Centrinę Aziją, Vilniuje palikdamas svarbiausias savo gyvenimo moteris – mamą ir žmoną. Karo pradžioje dauguma tikėjo, kad naciai puls tik vyrus ir į moteris nesikėsins. Sprendimas išvykti vienam, Chaimą Gradę graužė visą likusį gyvenimą. Abi moterys buvo įkalintos Vilniaus gete, kur žuvo.
Po karo Chaimas Gradė trumpam sugrįžo į Vilnių, vėliau kurį laiką gyveno Lodzėje bei Paryžiuje, kol galiausiai apsistojo Niujorke, kur gyveno iki pat savo mirties 1982 m. Persikėlęs į Jungtines Valstijas Chaimas Gradė pradėjo rašyti prozą, savo kūriniuose vaizduodamas siužetus iš sunaikinto Rytų Europos žydų pasaulio. Į anglų kalbą išverstas jo romanas „Rabinai ir žmonos“ buvo nominuotas Pulitzerio prizui.“
Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus informaciją
Atnaujinta: 2020-04-04