Nacionalinė biblioteka sukūrė ir kviečia naudotis skaitmeninio turinio ženklinimo žinynu

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka sukūrė ir kviečia naudotis nauja elektronine paslauga, skirta kūrinių, gretutinių teisių objektų ir nesaugomų objektų teisėms identifikuoti ir ženklinti pagal „Creative Commons“ licencijas ir „Europeanos“ teisių pareikštis.   

Paslaugos teikėjai skelbia, kad naujasis įrankis aktualus kūrėjams, kurie savo kūrinių nuotraukas ar įrašus skelbia internete, todėl svarbu nurodyti, kokiomis sąlygomis paskelbtą turinį galima naudoti kitiems vartotojams. Taip skatinama pagarba autorių teisėms. Vartotojams sudaromos sąlygos greitai ir lengvai rasti dominantį turinį su informacija apie jo naudojimo sąlygas, pavyzdžiui, galimybę naudotis nuotraukomis, vaizdo ar garso įrašais kuriant kitus meno objektus ir pan.

Šia paslauga taip pat siekiama, kad atminties institucijų ir kitų kultūros organizacijų viešinamas skaitmeninis kultūros paveldo turinys skatintų skaitmeninėje erdvėje publikuojamų kūrinių ir objektų ženklinimą, teisėtą pakartotinį naudojimą ir sklaidą.

Paslaugos metodikoje atkreipiamas dėmesys, kad skaitmeninio kultūros paveldo atvirumas ir ženklinimas gerokai padidina jį saugančios ir pristatančios organizacijos interneto svetainės lankytojų ar elektroninės paslaugos naudotojų skaičių ir išplečia jų geografiją. Platesnė sklaida užtikrina įvairesnį kultūros paveldo naudojimo kontekstą, pavyzdžiui, skaitmeninį turinį naudojant naujuose meno kūriniuose, praplečiant ar kuriant naujus enciklopedijų bei tinklaraščių įrašus, integruojant juos į skaitmenines mokymo priemones. Be to, didesnis susidomėjimas objektais atkreipia naudotojų dėmesį ir į kitas atminties institucijų teikiamas paslaugas.

Be to, atviromis naudojimosi licencijomis paženklinta vaizdo ar audiovizualinė medžiaga yra patraukli „Wikimedijos“ platformai, kurioje sukaupti duomenys vėliau naudojami pildant nemokamą interneto enciklopediją „Wikipedia“, pritraukiančią milijonus lankytojų ir turinčią labai gerus reitingus Google paieškos sistemoje. Tai lemia, kad ir į „Wiki“ iniciatyvas patekę kultūros objektai iš konkrečios institucijos tampa daug lengviau atrandami globalioje interneto paieškoje, taip didėja tinkamai paženklinto objekto sklaida.

Artimiausiu metu Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka organizuos seminarus, kuriuose kultūros ir atminties institucijų specialistams, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Vilniaus dizaino kolegijos studentams pristatys naują e. paslaugą ir sukurtos priemonės galimybes.

Daugiau informacijos apie šį projektą, iš dalies finansuotą iš Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos, kurią administruoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, galima sužinoti Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos svetainėje.

 

Parengta pagal Nacionalinės bibliotekos svetainėse skelbiamą informaciją

 

Atnaujinta: 2018-05-08