Parengtos rekomendacijos skaitmeninio kultūros paveldo komunikacijai
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka kartu su partneriais MB „Homo eminens“ ir VGTU „LinkMenų fabrikas“ 2017 m. įgyvendino projektą „Skaitmeninimas jaunuolio akimis“. Projekto metu buvo organizuojamos edukacinės dirbtuvės jaunimui, jose dalyviai susipažino su įvairiomis naujosiomis technologijomis, kurios gali būti panaudotos kuriant skaitmeninius produktus, bei parengė skaitmeninio kultūros paveldo komunikacijos rekomendacijas. Lietuvos kultūros taryba šio projekto įgyvendinimui skyrė 6 tūkst. eurų.
Projekto organizatorių nuomone, suskaitmenintos kultūros vertybės, nors ir prieinamos visuomenei, nėra aktyviai ir plačiai naudojamos edukaciniuose procesuose, plėtojant nacionalinį tapatumą ar bandant praturtinti visuomenės laisvalaikį. To priežastis – suskaitmenintoms vertybėms taikomi tokie pat sklaidos būdai kaip ir fiziniams kultūros objektams. Dabartiniai suskaitmenintų kultūros vertybių katalogai pateikia milžiniškus informacijos srautus, tačiau neaišku, kaip šiais lobynais sudominti jaunąją kartą. Norint šį skaitmeninį turinį pritaikyti šiuolaikinio kultūros vartotojo poreikiams, būtina turėti jo aktualizavimo strategiją.
Atsižvelgiant į tai, kad jaunosios auditorijos santykio su pasauliu būdas reikalauja inovatyvių įtraukimo priemonių, projekto metu buvo siekiama atrasti tinkamiausią suskaitmenintų vertybių pateikimo formą.
Edukacinių užsiėmimų metu, kurie vyko „LinkMenų fabrike“, buvo sukurtos skaitmeninio kultūros paveldo komunikacijos rekomendacijos. Jose pristatyta Z kartos atstovų santykio su skaitmeniniu turiniu charakteristika, atskleistas unikalus jaunimo informacijos priėmimo būdas, į kurį atsižvelgiant ir turėtų būti kuriami šiai auditorijai pritaikyti kultūros paveldo sklaidos produktai. Pavyzdžiui, parengtose rekomendacijose akcentuojama, kad jaunajai kartai ypač aktuali būtų „viešinimo sistema, kai daugiausiai dėmesio skiriama lankytojų patirčiai, o ne pačiai technologijai“. Kitaip tariant, jaunoji karta gyvenimą ir meną patiria visiškai kitaip nei jų tėvai: jaunimas nori tikrų istorijų apie žmones, stovinčius už istorinio paveldo relikvijų. Skaitmeninių kultūros paveldo vertybių pristatymas per įvairias su menininkų gyvenimu, jų laikmečiu susijusias istorijas jaunajai kartai būtų priimtinas ir pagaulus būdas pažinti meno pasaulį.
Su visomis rekomendacijomis susipažinti galite čia: http://amb.lt/regionas/data/public/uploads/2017/11/skaitmeninimas-jaunuolio-akimis.pdf.
Parengta pagal Vilniaus apskr. A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos ir Lietuvos kultūros tarybos svetainėse paskelbtą informaciją
Atnaujinta: 2018-05-08