Projektas Labdariai.lt kviečia atrasti gerumo geną prasmingose istorijos pamokose ir pažinti savo šeimą

Nuo lapkričio 24 d. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaune) veikia paroda-instaliacija-akcija „LABDARIAI.LT, pradėjusi Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Valstybės 100-mečiui skirtų renginių ciklą.

Projektas „LABDARIAI.LT“ skirtas didžiausiai, net 6 metus trukusiai labdaros akcijai, kurios tikslas buvo surinkti milijoną litų. Akcija vyko 1930–1936 m. Ji buvo organizuota siekiant surinkti lėšas unikaliam paminklui – nacionaliniam muziejui. Ne obeliskui, ne personalijai, o objektui, kuriuo galėtų naudotis ne viena lietuvių karta. Taip, minint Vytauto Didžiojo 500-ąsias mirties metines, buvo sumanytas pastatyti jo vardo Kultūros muziejus laikinojoje sostinėje Kaune.

Tai – unikalus valstybės ir tautos vienybės pavyzdys. Muziejaus statybai valstybė skyrė milijoną litų, daugiau negu milijoną surinko Lietuvos žmonės ir užjūrio lietuviai.

Parodoje atspindimas išmanus rinkodaros ir komunikacijos planas, parodantis, kokiomis originaliomis priemonėmis, keisčiausiomis akcijomis buvo sugebėta suvienyti tautą statant paminklą kultūrai.

Parodoje pirmą kartą eksponuojamos įspūdingos knygos su paslaptingais įrašais „L“, „R“, „Š“, iš daugiau nei 2000 ranka įrašytų pavardžių sukurta erdvinė instaliacija, parodoje galima išvysti ir prieš 500 metų mirusio kunigaikščio Vytauto Didžiojo kelionę po Lietuvą.

Muziejaus archyvas išsaugojo didelę dalį labai įdomios medžiagos apie šią akciją, tačiau didžiausia vertybė – tai daugiau negu 2000 aukotojų pavardžių (asmenų, įstaigų, įmonių), tų, kurie pagal išgales prisidėjo savo lėšomis. Tarp jų visiems žinomi asmenys: kunigas kanauninkas Juozas Tumas-Vaižgantas, poetai Salomėja Nėris, Jurgis Baltrušaitis, rašytojas Vincas Krėvė-Mickevičius, gamtininkas Tadas Ivanauskas, profesorius Vladas Lašas, Nepriklausomybės akto signataras istorikas Mykolas Biržiška. Tarp aukotojų ir įmonės, kurios egzistuoja ir šiandien: „Rūtos“ saldainių fabrikas, „Volfas Engelman“, „Ringuva“.

Jie visi buvo suskirstyti į tris kategorijas – labdarių, rėmėjų ir šelpėjų ir pagarbiai įrašyti į tris puošnias knygas, pažymėtas „L“, „R“ ir „Š“ raidėmis. Tačiau šios dokumentuose įrašytos pavardės ir tėra tik pavardės. O juk už kiekvienos iš jų slepiasi žmonės, istorijos, veidai. Todėl parodos tikslas yra pažadinti mūsų pasididžiavimą ir smalsumą.

Parodoje įrengtame terminale galima pamatyti ne tik Vytauto Didžiojo kelionės po Lietuvą vaizdus interaktyviame žemėlapyje, bet ir paieškoti savo giminaičių, paaukojusių muziejaus statybai (pavardžių paieška taip pat galima internete facebook paskyroje labdariai.lt). Atradusieji kviečiami pasidalinti aukotojo istorija bei nuotrauka. Kiekviena „atgaivinta“ aukotojo istorija papildys esamą parodą, o istorija pasidalinusieji taps muziejaus bičiuliais ir kitais metais galės nemokamai lankytis visuose muziejaus padaliniuose.

Paroda-instaliacija-akcija „LABDARIAI.LT. Tarpukario dailės ir kultūros istorijos bei mecenatystės skerspjūviai“ veiks: 2017 11 24–2018 06 17.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus informacija

Atnaujinta: 2017-12-19