Vilniaus universiteto bibliotekos kultūros ir mokslo paveldas nuo šiol prieinamas dar patogiau

450-ies metų sukaktį pažyminti Vilniaus universiteto biblioteka visuomenei pristato atnaujintą skaitmeninių kolekcijų platformą internete. Tūkstančiais naujų dokumentų papildyta svetainė sudaro galimybę mėgautis pastebimai paprastesnėmis paieškos galimybėmis, patobulinta objektų peržiūra ir intuityvesniu naršymu. Ieškoti  dokumentų galima retų spaudinių, rankraščių, grafikos ir fotografijos rinkiniuose – pagrindinėse kolekcijose, skirtose studijoms, moksliniams tyrimams ir kultūriniam lavinimui. Suteikiama prieigą prie beveik 8 tūkstančių skaitmeninių objektų. Besidomintys kultūros paveldo išsaugojimo veiklomis Lietuvoje ir pasaulyje čia taip pat ras informaciją apie nacionalines ir tarptautines skaitmeninimo iniciatyvas bei projektus. Visa tai  galima pasiekti iš VU interneto svetainės puslapio, kurio adresas yra https://biblioteka.vu.lt/apie/naujienos/1075-vu-bibliotekos-kulturos-ir-mokslo-paveldas-nuo-siol-prieinamas-dar-patogiau

IŠSAMIAU:

Skaitmeninių dokumentų kolekcijų platforma atveria pačias vertingiausias VU bibliotekoje saugomas kolekcijas. Tarp jų – senosios lietuvių raštijos dokumentai, inkunabulai (pirmosios iki XV a. spausdintos knygos), ypatingos vertės senųjų atlasų ir žemėlapių rinkiniai. Tarp suskaitmenintų dokumentų – ir vienas įdomiausių bibliotekos istorinių rinkinių. Tai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) teismų knygos. Jį sudaro XVI–XIX a. rankraštinių aktų knygos ir jų fragmentai, kurių turinys atspindi plačią politinę, juridinę, socialinę ir ekonominę Lietuvos istorijos panoramą.

Suskaitmeninta ir dalis bibliotekoje saugomų Lietuvos didikų giminių dokumentų. LDK didikų luomą sudarė įvairių konfesijų ryškiausi ir įtakingiausi giminių atstovai – Goštautai, Pacai, Radvilos, Sapiegos, Chodkevičiai, Oginskiai, Tiškevičiai ir kiti. Didikų giminių archyvai apima juridinio pobūdžio dokumentus, nekilnojamojo ir kilnojamojo turto valdymo, korespondencijos ir kitus dokumentus.

Meno objektų tyrinėtojai svetainėje ras grafikos kūrinių kolekciją, siekiančią XVI a. lietuvių, rusų, lenkų ir kitų Europos šalių kūrinius. Senosios fotografijos mėgėjai turi galimybę susipažinti su  profesionalių fotografų ar mėgėjų kūriniais, kuriuose vaizduojama gamta, architektūros paminklai, žmonių portretai, įvairių tautų ir etninių grupių tipažai, archeologinių kasinėjimų radiniai.

VU biblioteka –  viena pirmųjų šalies atminties institucijų, pradėjusi skaitmeninti ir viešinti  Lietuvai ir pasauliui reikšmingus dokumentinio kultūros paveldo objektus. Įsitraukiant į nacionalinius ir tarptautinius kultūros paveldo išsaugojimo skaitmeninėje erdvėje projektus siekiama užtikrinti čia saugomo dokumentinio paveldo prieinamumą kiekvienam vartotojui.

VU bibliotekos skaitmenines kolekcijos internete rasite adresu  https://kolekcijos.biblioteka.vu.lt/.

Nuotraukose:

Vinjetė su povu ir medaliais, XVIII a. raižinys. Prancūzija. Autorius nežinomas

Juozas Čechavičius.  Geležinkelio tunelis Paneriuose. Apie 1873 m.

 

 Ramunė Gedvilaitė

 

 

Atnaujinta: 2020-04-07