Virtuali paroda „Stanislovo Karanausko kūrybos paminklai“
Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka šių metų pradžioje sukūrė naują virtualią parodą „Stanislovo Karanausko kūrybos paminklai“, kuri skirta iškiliam Utenos krašto tautodailininkui, literatui Stanislovui Karanauskui.
Gimė S. Karanauskas 1928 m. sausio 31 d. Utenos apskrities Vyžuonų valsčiaus. 1937–1940 m. mokėsi Būtėnų pradžios mokykloje. Tęsė mokslus ir vėliau, bet, būdamas penktoje klasėje, neteko klausos, tad toliau mokėsi savarankiškai. Didžiausia jo mokykla tapo pats gyvenimas. Jaunystėjė Stanislovą sudomino medžio drožyba.
Pirmą kartą jo kūryba buvo eksponuota 1951 m. surengtoje tautodailės parodoje. 1962–1970 m. S. Karanauskas medžio drožėju dirbo Panevėžio įmonėje „Tulpė“, vėliau (iki 1988 m.) – Utenos kraštotyros muziejuje.
2001 m. apsigyveno Molėtų rajono Milašiškės kaime. Čia kūrė parodoms skirtas suvenyrines skulptūrėles, o vėliau ėmėsi monumentalių ąžuolinių antkapinių paminklų ir skulptūrų. Yra sukūręs ir paveikslų (tapo – tempera, aliejiniais dažais), medalių iškiliesiems Aukštaitijos rašytojams, žinomas jis ir kaip literatas.
S. Karanauskas yra tapęs daugelio tautodailės parodų laureatu ir prizininku. Jo kūryba pristatyta knygose „Skiedryno dainos“ (1997), „Dangvyda“ (1998), „Indraja“ (2003), „Medžio skulptūra“ (2005), „Mėnulio ir saulės vaikai“ (2007), „Kalavijas ir žagrė“ (2008).
1976 m. S. Karanauskas buvo apdovanotas LTSR Kultūros ministerijos I laipsnio premija, 1986 m. – LTSR Valstybine premija, 1998 m. – Utenos rajono savivaldybės kultūros ir meno premija.
Virtualioje parodoje pateikiama informacija apie svarbiausius S. Karanausko monumentalius medžio drožinius. Panaudotos nuotraukos – iš Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos kraštotyros fondo bei Stanislovo Karanausko dukros Julijos Stankevičienės asmeninio archyvo.
Išsami informacija apie virtualią parodą skelbiama ir pati paroda internete pristatoma adresu goo.gl/Hu4713 .
LM ISC LIMIS informacija
Tekstas parengtas pagal informaciją, skelbiamą Utenos A. ir M. Miškinių
viešosios bibliotekos interneto svetainėje http://www.uvb.lt/lt/
Atnaujinta: 2018-02-12