Virtualioje parodoje pristatomi rekonstruoti senieji vaikų žaislai ir žaidimai

Lietuvos liaudies buities muziejus parengė virtualią parodą „Kraštotyrininkas Antanas Bielinis – Švenčionių krašto papročių puoselėtojas, senųjų žaislų ir žaidimų gaivintojas“, kurioje pristatomas A. Bielinio pagamintų žaislų ir žaidimų priemonių rinkinys ir žaidimų vaizdo įrašai.

A. Bielinis buvo vienas pirmųjų, kuris 1989 m. pradėjo rekonstruoti senuosius, jau seniai išnykusius kaimo vaikų žaislus ir žaidimų priemones. Rekonstruoti žaislai beveik niekuo nesiskyrė nuo senųjų, autentiškų žaislų. Gamindamas žaislus jis naudojo tik tas medžiagas, įrankius, gamybos būdą, kurį naudodavo būdamas vaikas.

1995 m. A. Bielinis ėmėsi iniciatyvos atgaivinti ir Švenčionių krašto vaikų žaidimus. Jis pasiūlė Rumšiškių A. Baranausko mokyklos folkloro būrelio vadovei Vitai Braziulienei mokyti vaikus žaisti šiuos žaidimus. Beveik pusę metų vieną kartą per savaitę A. Bielinis atvažiuodavo į muziejų, repetuodavo su vaikais kiekvieną žaidimą, ratelį, šokį, taip pat piemenukų dainas ir erzinimus. Žaisdami vaikai naudojo paties A. Bielinio padarytus žaislus ir žaidimų priemones, saugomas Liaudies buities muziejuje. 1995 m. gegužę, talkinant Liaudies kultūros centro specialistams, A. Bielinis ir V. Braziulienė organizavo Švenčionių krašto vaikų žaidimų filmavimą Liaudies buities muziejuje. Šių žaidimų aprašymus ir nufilmuotus vaizdus Lietuvos liaudies kultūros centras 1998 m. išleido knygelėje ir vaizdo kasetėje „Vaikai vaikai vanagai“. Džiaugdamasis, kad pavyko atgaivinti vaikystės žaislus ir žaidimus A. Bielinis parašė: „Atkurti mano vaikystės laikų vaikų žaidimai buvo stropiai su šių laikų mokiniais atstatomi, fotografuojami. Manau, tik tokiu būdu jie aiškesni gali išlikti ateičiai“.

Parodą sudaro trys dalys: pirmojoje – A. Bielinis, užfiksuotas įvairiose situacijose, antrojoje – A. Bielinio žaislų rekonstrukcijos; trečiojoje Švenčionių krašto vaikų ir piemenų žaidimai ir rateliai iš rinkinio „Vaikai vaikai vanagai“. Marodos medžiaga – puiki priemonė vaikų edukacijai.

Parodą žiūrėti čia

Iliustracijoje – parodos eksponatas: Arklys su ratukais. Medis, drožyba. 1991 m.

Pagal Lietuvos liaudies buities muziejaus interneto svetainėje paskelbtą informaciją

parengė Margarita Gaubytė

Atnaujinta: 2017-09-28