VU bibliotekoje saugomo inkunabulo skaitmeninė kopija – tarptautiniame kataloge

Britų biblioteka (British Library), bendradarbiaudama su daugeliu pasaulio institucijų, yra sukūrusi Trumpąjį inkunabulų katalogą ISTC (Incunabula Short Title Catalogue, http://data.cerl.org/istc/_search) – tarptautinę XV a. Europos spaudinių duomenų bazę. Joje prie bibliografinių inkunabulų aprašų dažniausiai pateikiamos ir jų skaitmeninės kopijos. Ieškoti galima įvedus raktinius žodžius arba detaliau: pagal autorių, metus, saugančią instituciją ir kt.

Inkunabulai – tai pirmosios nuo spaudos išradimo iki 1500 m. gruodžio 31 d. imtinai išleistos knygos. Vilniaus universiteto (VU) biblioteka saugo gausiausią Lietuvoje inkunabulų kolekciją, kurioje jų yra 328. Iš jos skaitmeniniam katalogui pateikta vieno bibliotekoje saugomo inkunabulo skaitmeninė kopija, t. y. nuoroda į ją iš VU bibliotekos Skaitmeninių kolekcijų svetainės. Tai graikų filosofo Aristotelio veikalo „Etika“ komentarai lotynų kalba Parvulus philosophiae moralis in Ethicam Aristotelis introductorius, leisti Leipcige vokiečių spaustuvininko Wolfgango Stöckelio (1473–apie 1541) apie 1495–1500 metus (žr. http://data.cerl.org/istc/ip00126800).

VU biblioteka savo pranešime džiaugiasi, kad ir Lietuvos ankstyviausias spausdintas paveldas bus matomas pasaulyje. Pranešime taip pat sakoma, kad „senųjų knygų kelias, mainai, prekyba ir sklaida į kitas šalis rodo, kaip Lietuvos gyventojai vertino spausdintą žodį, komunikavo su knygų leidėjais, platintojais, kokiais keliais atsigabendavo knygas“. VU biblioteka, sulaukusi ISTC koordinatorių susidomėjimo jos saugomais inkunabulais, ketina pateikti daugiau nuorodų į jų skaitmenines kopijas.

Nuotrauka iš www.biblioteka.vu.lt skelbiamo įrašo

Pagal VU bibliotekos informaciją parengė Margarita Gaubytė

Atnaujinta: 2017-10-28